Tipy na výlet

At už u nás odpočíváte s kamarády, rodinou s dětmi nebo samy, určitě si najdete v kráse Krkonoš a okolí ten svůj relax  v té podobě které vy chcete. Nádhera Krkonoš a okolí nabízí spoustu aktivit v podobě pasivních i aktivních. Vybrali jsme pro Vás opravdu jen malý zlomek toho, co nám krása přírody nabízí. Rádi Vám určitě pomůžeme ve výběru i doporučení Vámi požadovaných aktivit jak zimních tak i letních.

Lyžování

Lyžařský areál ARRAKIS

Hlavní lyžařskou lokalitou je lyžařský areál ARRAKIS v nejvyšším místě Prkenného Dolu. Prostorné, vzdušné sjezdovky s maximálním převýšením 260 m a s třemi vleky o celkové kapacitě 2.700 osob a délce až 1.100 m, napojené na systém Skidata je rájem pro celé široké spektrum lyžařů od těch nejméně náročných, až po ty nejnáročnější. Lyžařský areál vám kromě kvalitně upravených a umělým sněhem zasněžovaných sjezdovek nabízí i další služby jako je půjčovna lyží (sjezdových i běžeckých) a snowboardů, včetně dalšího vybavení, rychlé občerstvení, a to vše (stejně jako parkoviště pro 150 automobilů) přímo v lyžařském areálu u dojezdu sjezdovek. V 50 m vzdáleném penzionu Zelený mlýn můžete po příjemně prožitém dni na lyžích posedět a povečeřet, resp. poobědvat v moderní, stylové restauraci.

Pec Pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je areál se sjezdovkami všech obtížností rozprostřených po celém údolí. Od minulé zimy mohou lyžaři využít nejen sedačkovou lanovku Hnědý vrch, ale navíc i odpojitelnou čtyřsedačku Zahrádky Express v blízkosti oblíbené a široké sjezdovky Zahrádky. Areál navíc obsluhuje 9 vleků. Letošní hlavní novinkou je rozšíření a nové vybavení dětské lokality u Javoru. Nově tu k výuce dětí i dospělých slouží dva pojízdné koberce v délce 15 a 90 metrů. V lokalitě vyučuje nová oficiální lyžařská škola SkiResort LIVE. Ta provozuje i druhý výukový park - LIVE park Klondike kousek od horní stanice lanovky Zahrádky Express.

Areál v Peci je vhodný pro sportovní i rekreační lyžování a snowboarding. Nabízí 12,5 km sjezdovek a lyžařské atrakce jako je Funline s klopenými zatáčkami a 8 m dlouhým tunelem, nebo tratě s časomírou pro sjezd i obří slalom (TS1, MS1). 

Najdete tu také Funpark a Snowpark s překážkami a skoky.

Areály Černá hora (Janské Lázně) a Pec pod Sněžkou jsou lyžařsky propojeny pomocí SkiTour. Z Černé hory můžete na lyžích a rolbou přejet do areálu v Peci pod Sněžkou za zhruba 25 minut. Z Pece pod Sněžkou do Janských Lázní lyžaře převeze skibus na červené páteřní lince.

Večerní lyžování nabízí nejširší sjezdovky s umělým osvětlením v Česku - Javor 1 a 2. Za umělého osvětlení můžete lyžovat také na sjezdovce U lesa. 

 

Běžecké lyžování v okolí Žacléře

Kolem Růžového paloučku do Královce
Nejlepším startovním místem pro tento výlet je opět tzv. Polák, stráň nad částí města zvané Betlém. Podél Žacléřského hřbetu se vydáme směrem do Bobru. V Horním Bobru postupně uhýbáme doprava a po boberských pláních, poblíž státní hranice s Polskem pokračujeme přes Dolní Bobr směrem na Růžový palouček, místo posledního rozloučení J. A. Komenského s vlastí. Od Růžového paloučku pokračujeme dál Černou Vodou až do Královce na hranici s Polskem. Nechceme-li pokračovat do Polska, anebo se okamžitě vracet, můžeme se zastavit ve zdejším hostinci a posilnit se před cestou zpět. 

Tato trasa je vhodná i k naší improvizaci. Z Královce se můžeme vydat dál do Bernartic a přes Křenovská či Lampertická luka se různými směry vracet do Žacléře.

 

Výlety do Křenova, Bernartic

Tyto výlety mohou být pokaždé trochu jiné, záleží jen na vaší fantazii. Startovním místem pro oba typy výletů je sídliště a ulice Na Pilíři. Do Křenova se vydáme z ulice Na Pilíři vpravo z mírného kopečka. Z Křenova máme několik možností kam se vydat. Např. směrem na Prkenný Důl nebo na Lampertice či dále do Bernartic.

Podobně lze uskutečnit výlet do Bernartic přes urnový háj a vrch Na Popravišti. Trasa je obdobná s trasou popsanou v letních výletech. Sami se můžete rozhodnout, zda trasu využijete nebo jestli odbočíte a vytvoříte si trasu vlastní, která vás vyvede třeba na Jiří kopec v Žacléři.

Turistické cíle

Říčka Bílé Labe

se nachází v katastrálním území Špindlerův Mlýn a podél jejího toku se nenachází žádná osada. Ještě dříve, než stihne protéci branami města Špindlerův Mlýn, vlévá se do mohutnějšího toku Labe. Weberova cesta, která vede podél Bílého Labe a je zčásti přístupná také cyklistům, nabízí příjemnou procházku s pohledem na četné menší vodopády a peřeje, které řeka na svém krátkém toku vytváří. 

Čertova strouha

byla postavena jako součást nejzajímavějšího systému přehrad v Krkonoších, zabraňujících vzniku povodní. Těm místní obyvatelé v hrůze čelili na konci 19.století. Rozsáhlé hrazenářské práce, které byly následně provedeny v povodí Labe, Jizery a Úpy, jsou důkazem mistrovství našich předků, přičemž jejich příkladem je právě Čertova strouha. Její zahrazení se zachovalo téměř kompletní a plně funkční i dnes. Díky vysokému stavitelskému umění dosahovanému skromnými technickými prostředky zde bylo vybudováno 43 příčných a 194 podélných kamenných hrazenářských objektů, přičemž přibližně polovina kamene k tomuto účelu byla získávána z lomu, zřízeného nad ústím Červeného potoka. Dnes vede v Čertově dole na Čertově strouze naučná stezka, která seznamuje veřejnost s touto technickou zajímavostí. 

Důl Kovárna

nabízí netradiční pohled na Sněžku, a to na její útroby. Nejvyšší česká hora od středověku lákala hledače drahých kamenů a horníky. Jen pomalu ale vydávala své podzemní poklady, a to za cenu tvrdé dřiny, strádání i lidských životů. Právě divoký Obří důl tehdejších dob inspiroval vznik pověstí o Krakonošovi a v nitru hory můžete spatřit jeho ukryté "poklady". Po těžbě železa, arzenu a mědi zůstaly v nitru Sněžky překvapivě velké prostory. Důl Kovárna je zpřístupněn veřejnosti pod podmínkou pevné obuvi a věku nad 10 let. Doporučuje se též teplé oblečení, jelikož teplota zde dosahuje okolo 7° s vlhkostí 100%. Na prohlídku je třeba se předem objednat na tel. +420 499 736 130
Otevírací doba:
Provozní doba pouze v letní sezóně od 2. 7. do 30. 8. pouze od Čt - Ne

RÝCHORY - RÝCHORSKÝ PRALES

Rýchory jsou nejvýchodnější částí Krkonoš a dosahují až do výše 1033 m n. m. (Dvorský les). Rýchory jsou považovány za nejméně porušené místo v celých Krkonoších a proto jsou vlastně jedinečné. Na vrcholku rýchorského hřbetu stojí Rýchorská bouda, ekologické středisko Správy KRNAP, ve které se můžete v místním stánku občerstvit a ohřát.

Nezapomeňte se také z blízké vyhlídky, pozůstatku po Maxově Boudě, porozhlédnout po východních Krkonoších, jejichž úžasné panorama s majestátně se tyčící Sněžkou můžete zhlédnout. Rýchorský prales (Dvorský les) je lokalita vyhledávaná především fotografy pro svoji romantičnost a přirozenou krásů místních lesů, jež jsou ojedinělé hustým výskytem buků. Zakrslé a do bizardních tvarů pokroucené stromy, větve porostlé mechem, ale také cenné byliny, to vše vytváří podivuhodnou atmosféru místa, kam jen sporadicky pronikají sluneční paprsky. 

STACHELBERG

Stachelberg se již věky zdvihá jako strážný bod nad sníženinou Libavského sedla - odvěké zemské brány. Snad i proto byl na úzkém hřbetu Stachelbergu vybudován v letech 1935 až 1938 komplex opevnění s dělostřeleckou tvrzí. I přesto, že tento obranný val nebyl zcela dokončen, zahrnuje řadu nej... . Byl budován jako největší a nejmodernější dělostřelecká tvrz celého československého opevnění a zároveň patří k největším pevnostem svého druhu v Evropě. Ne zcela dokončená pohraniční pevnost měla původně sestávat z dvanácti pevnostních objektů (bunkrů), v hloubce 20 - 50 metrů propojených soustavou chodeb a sálů v celkové délce 3,5 km. Na povrchu se do mobilizace podařilo dokončit kromě malých bunkrů, už jen jedinou velkou pevnost. Navštívíte-li pevnostní komplex o víkendu od května do září, budete mocí nahlédnout do tajů podzemí a seznámit se s muzeem čs. opevnění blíže. 

VRANÍ HORY

Plochou nevelké pohoří, vzdálené vzdušnou čarou od města a Žacléřského hřbetu, tedy Krkonoš, pouhých 5 km, leží, jako většína českých hor, na státní hranici (v tomto případě s Polskem). Hraniční čára nejde ovšem po vrcholech a tak nejvyšší vrchy Vraních hor leží výhradně na českém území. Tím nejvyšším vrchem je Špičák, vysoký 887 m n. m. a tyčící se zhruba 300 m nad okolní krajinou. Krátká vzdálenost od města je důvodem, proč jsou Vraní hory dominantním objektem všech výhledů z města do otevřené krajiny. A proč se tyto vrchy nazývají právě Vraní ? To si sami budete moci odpovědět, když vzhlédnete za slunného dne právě jejich směrem. Obraz, který soustava vrchů vytváří, je více než podobný mohutnému letícímu ptáku, svoji temnou barvou zalesněných strání připomínající nejvíce právě vránu.

Pěší túry

Do Dvorského lesa a k pevnosti Stachelberg

Ze Žacléře se vydáme po zelené turistické trase Žacléřským hřbetem kolem Rýchorského kříže na hřeben Rýchor. Jeho součástí je působivá lokalita Dvorský les, která nadchne oko každého fotografa a milovníka přírody. Rozprostírá se ve výšce téměř 1000 m a tvoří ji bukový prales. Díky nadmořské výšce nedorůstá porost do běžných tvarů, ale tvoří zkroucené, nízké formy, probouzející fantazii. Nejpůsobivější je za mlhavého počasí a za podzimních dní. Na rozcestí Kutná nedaleko Rýchorské boudy odbočíme na červenou Cestu bratří Čapků, která směřuje až k pevnosti Stachelberg, cestou lze spatřit betonové řopíky, budované v letech 1936-1938. Stachelberg je jedním z největších pevnostních bunkrů v České republice. V rozsáhlém pevnostním areálu z roku 1938 máte možnost vidět unikátní podzemní tvrze i expozici o čs. opevnění. Pár metrů od tvrze máte možnost vystoupat na rozhlednu Eliška a rozhlédnout se do krajiny. K návratu do Žacléře zvolte zeleně značenou trasu vedoucí Prkenným Dolem. Průběh trasy: Žacléř – Rýchorský kříž – Kutná, Rýchory – Naučná stezka Rýchory  - Pod Dvorským lesem – Cesta bratří Čapků – Naučná stezka Opevnění Trutnovsko – Tvrz Stachelberg – Prkenný Důl - Žacléř Délka trasy: 16 km 

Vycházková trasa Vlčí Jámy

Trasa Vás provede přírodními, stavebními a historickými zajímavostmi části horského města Pec pod Sněžkou. Půldenní výlet prochází podél Zeleného potoka, s kterým doprava odbočuje samostatná trasa do romantického Zeleného dolu. K Vlčí jámě projdete rovně po směrovkami značených cestách a pěšinách kolem kapličky na Vysokém svahu, přes Zahrádky do lesů v ledovcovém karu Vlčí jáma a zpět do Pece se zastávkou u kaple na Hnědém Vrchu. Délka trasy je 5 km. Při tvorbě vycházkové trasy spojila své síly Správa KRNAP s městem Pec pod Sněžkou a týmem informačního centra Veselý Výlet. Ti všichni jsou členy občanského sdružení Hradní společnosti Aichelburg, které o vycházkovou trasu pečuje. Výchozí bod: 50°41'36.261"N, 15°43'58.995"E Koncový bod: 50°41'36.261"N, 15°43'58.995"E

Naučná trasa J. A. Komenského

Žacléřská naučná trasa vás provede historií města a jeho osad. Na Růžovém paloučku v Černé vodě si pak osobu J. A. Komenského více připomenete. Trasa měří 16 km. V jejím průběhu navštívíte místa jako je: Rýchorské náměstí, kostel Nejsvětější Trojice, nemocnice, městský hřbitov, zámek Žacléř, Rýchory, osadu Vernířovice, Prkenný Důl – kapli sv. Anny, urnový háj, žacléřskou porcelánku, základní školu J. A. Komenského, bývalou přádelnu, Jiří kopec, osadu Bobr, osadu Černá Voda a výše zmiňovaný Růžový palouček. Mapa s vyznačenou trasou je k dispozici zdarma v IC Žacléř.

Rozhledna Eliška

Vzhledem navozuje představu typické vojenské pozorovatelny, nachází se v nadmořské výšce

632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg. Její výška dosahuje 24,5 m. Za dobrého počasí se nabízejí výhledy na Libavské sedlo - mohutnou zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím, Vraní, Jestřebí a Orlické hory a krkonošské podhůří.

Je přístupná zdarma vždy od 1. dubna do 30. listopadu.

Relax park - Pec pod Sněžkou

Relaxpark se nachází pod vrcholem nejvyšší hory ČR Sněžky a při návštěvě Pece pod Sněžkou ho nemůžete přehlédnout. Relaxpark je vybaven atrakcemi pro rodiny s dětmi i aktivní sportovce. Návštěvníkům Relaxparku je k dispozici bobová dráha, skluzavky, trampolíny, lanový park, jízda na kladce, pro nejmenší dětské hřiště a posedět si u dobrého pití a jídla můžou ve snack baru. Provoz Relaxparku je celoroční a večerní jízdy na horské bobové dráze jsou velkým lákadlem pro návštěvníky parku. Zatímco muži a děti se baví, některé ženy a dívky nemusí holdovat podobné adrenalinové zábavě. Pro takové případy doporučujeme předem se objednat do kosmetického studia. Ceník: přemostění - 1 jízda - 20,- Kč skluzavka - 1 jízda - 20,- Kč trampolíny - 10 minut - 50,- Kč monkey park - 1x vstup - dospělí 350,- Kč, děti 280,- Kč relaxpas (5x bobovka, 1x přemostění, 1x lanový park) - 600,- Kč

Cyklotrasy:

Horní Maršov – Rýchorská bouda

Nastoupat na třech kilometrech přes 400 výškových metrů je možné při cestě z Horního Maršova na hřeben Rýchor.
Obtížnost: Těžká
Délka: 3,5 km
Převýšení: 420 m
Kategorie: trek, MTB

Okruh Žacléř – Adršpach – Žacléř

Pro silniční i trekové kolo je vhodná cyklotrasa, v jejímž rámci je možné navštívit i pískovcové skalní město v Adršpachu.
Obtížnost: středně těžká
Délka: 69 km
Převýšení: 900 m
Kategorie: trek, silniční

Žacléř – Chelmsko Slaskie – Krzeszów - Žacléř

Zajímavá výletní trasa do sousedního Polska, na které minete několik zajímavých historických památek. Díky malému provozu a dobrým silnicím mohou okruh využít i sportovně ladění příznivci silniční cyklistiky.
Obtížnost: Střední
Délka: 61,5 km
Převýšení: 540 m
Kategorie: trek, MTB, silnice

Žacléř – Horní Albeřice – Niedamirów - Žacléř

Kratší okruh přes Rýchory a Albeřice vede částečně i polským příhraničím.
Obtížnost: Střední
Délka: 17 km
Převýšení: 404 m
Kategorie: trek, MTB